BLOG o radostiach i trápeniach jednej mamy, rodičovstve a spokojných deťoch

1.  Obyčajná mama na Hrošíku

Volám sa mama Hrošíková, mám malého Hrošíka a malú Hrošku.

Milujem ich nadovšetko, ale keď  treba, aj pokričím trošku.

Niekedy hnevajú a vystrájajú, ako všetky deti.

A ten čas tak rýchlo letí!

Rastú ako z vody. Nestíham ich šatiť,

hrať sa s nimi, variť, prať, pracovať, a keď sa im zachce, spolu s nimi šantiť.

Občas sa to podarí, ale popri iných povinnostiach, vážne iba trošku.

OK, asi je čas ukončiť túto krátku kultúrnu vložku.

Som mam dvoch detí. Hrošík má 7 rokov a Hroška 3. Ako správna mama dodržiavam všetkých 5 T.

Snažím sa byť TICHO a nevybuchnúť, keď ma hnevajú. Poskytujem im TEPLO domova a zároveň ich teplo obliekam, aby neprechladli. Dávam im piť dostatočné množstvo TEKUTÍN a čestne prehlasujem, že im nepodávam pivo ani žiadny alkohol. Nepreháňam to ani so sladenými nápojmi. TÍŠIM BOLESŤ, keď je treba, fúkam odreninky a modrinky pri pádoch na detskom ihrisku. TRANSPORT zabezpečujem po všetkých stránkach – prešli sme kočíkom, ergonosičom, cyklovozíkom a najnovšie som taxikár na plný úväzok do škôlky, školy a na krúžky.

K uvedeným životu potrebných 5T im dávam veľa, veľa lásky. Lebo k starostlivosti patrí nekonečná materinská láska, a s ňou objatia, mojkanie, láskavé slová, aby malé Hrošíčatá stále cítili pocit bezpečia a pochopenia.

O deti je potrebné starať po všetkých stránkach. Po stránke citovej, mentálnej, fyzickej, sociálnej a čojaviem akej ešte. O svoje deťúrence sa starám ako najlepšie viem – tak, ako to robí asi každá mama.  Nie, nedovolím im všetko! Nechcem ich rozmaznávať, ale súčasne im chcem dávať to najlepšie.

S hračkami sa to snažím nepreháňať. Na trhu je toho toľko, že musím stále zaťahovať ručnú brzdu a vyvarovať sa toho, aby som náš byt nepremenila na hračkáreň.

Keď kupujem nové oblečenie, dbám na kvalitu. Nie som žiadna ekomaniačka, ale o kvalite mám určité predstavy. Tieto kvality spĺňa Hrošík.sk. Ups, na to som celkom zabudla. Na Hrošíku je vlastne aj tento článok, ktorý práve čítate. Hrošík je e-shop, v ktorom pár rôčkov nakupujem čiapočky pre deti. Také čiapočky, ktoré spĺňajú moje očakávania a som s nimi nadmieru spokojná. A tak nejako „urobilo sa to samo“ som nakoniec skončila aj pri písaní blogu pre Hrošíka. Nedalo sa to odmietnuť, najmä keď za ním stoja úžasní ľudia, ktorí robia všetko pre spokojnosť mamičiek a detičiek.

Blog na Hrošíku bude o mojich dvoch Hrošíčatkách a bežných radostiach i starostiach, ktoré s nimi zažívam. Som úplne normálna (či skôr nenormálna?) mama – presne ako Vy. Odkedy mám deti, chodím po večeroch vyjedať potajomky čokoládu, chvíľami bojujem so sebaovládaním, pribudlo mi pár kíl navyše, prvé šediny a nespočetné množstvo vrások. Pocit súkromia poznám iba na záchode (ak máte menšie ratolesti nezúfajte, dočkáte sa aj tohto luxusu), v posteli je to zväčša do trojky. Deti chodia oblečené ako z módneho katalógu, zato ja… och, to radšej preberieme inokedy. Nechcem Vám spôsobovať šok hneď na začiatku.

Zo sexi Hrošice sa stala mama Hrošíková… ale nevadí. Práve to je úžasné! Dáva to môjmu životu zmysel a celkom iný rozmer a bez mojich detí si neviem predstaviť život. Ak to máte podobne a našli ste sa v týchto riadkoch, budem rada, keď sa tu stretneme častejšie.

2. Najlepšia zábava pre deti je doma na záhrade

Predstava dospeláka o ideálnej záhrade je jasná. Dokonale pokosený anglický trávnik, ideálne kosačkou na ovládanie, ktorá pokosí trávnik za vás. K tomu skalka, zakvitnutá a krásne zladená s exteriérom, ktorá vyžaduje minimálnu údržbu. K dokonalosti patrí bazén, terasové sedenie alebo radšej rovno altánok. Dokonalosť záhrady vystihuje ticho, pohodlie, relax s dobrou knižkou, pocit príjemného letného vánku na tvári a do toho jemný spev vtáčikov.

Predstava detí o ideálnej záhrade je celkom odlišná. Priestranný plastový domček na hranie a poriadna šmýkačka. Nesmie chýbať veľké pieskovisko s množstvom hračiek… väčšinou sú tie hračky rozhádzané kade-tade po trávniku, len nie v pieskovisku.

A nesmie chýbať hojdačka! Hojdanie je pre deti extrémne upokojujúca aktivita. Najlepšie je hojdať sa oproti slnku, zažmúriť pritom oči a vidieť celú dúhu meniacich sa farieb. A pritom o všeličom snívať.

A ešte trampolína, lebo skákať na trampoške je zábava. Skákanie na trampolíne každý deň omrzí, ale s kamarátmi je to vždy skvelá zábava. K tomu neodmysliteľne patrí hlučný detský džavot, smiech, ale aj krik a  hašterenie.

Aby sa stretli predstavy detí a dospelých, dokonalej záhrade je potrebné stanoviť si základné pravidlá:

  1. Vytvoriť hraciu zónu pre deti

Nie je dobré, aby sa deti hrali tesne východe na cestu, pri kvetinovom záhone, bazéne, alebo „kdesi za domom“, kde na ne nevidíte a vôbec ich nemáte pod kontrolou. V prvom rade myslite na bezpečnosť. Vytvorte im hrací kútik v jednej časti záhrady, kde môžete mať deti stále pod dohľadom priamo z kuchyne alebo z terasy. Deti budú mať svoj vlastný priestor, kde budú tráviť voľný čas a nebudú sa túlať po celej záhrade.

  • Hračky kupovať podľa veku dieťaťa

Pre dvojročné dieťa nemá význam kupovať trampolínu, keď celkom postačí pieskovisko s obľúbenými formičkami a bezpečná hojdačka. Je vhodné dopĺňať hračky s ohľadom na vek dieťaťa. Nemusíte kupovať všetko naraz, ostatné hračky môžete dokúpiť ďalšie leto

  • Menej je viac

Záhradu netreba zahádzať hračkami „nech susedia vidia, že na to máme“. Veľa hračiek navyše prináša deťom problémy s upratovaním hračiek.

Zahrnúť dieťa naraz množstvom hračiek má presne opačný efekt. Dieťa sa nedokáže tešiť z hračiek a užiť si ich naplno. Hračky sa deťom rýchlo okukajú a prestanú o ne javiť záujem. Efektívnejšie je mať k dispozícii menej hračiek, a za času na čas pridať nové.

Maminkám sa osvedčilo schovať staré hračky a po určitom čase ich znovu deťom ponúknuť.

  • Ladiť v rovnakom štýle

Ak na záhradu doprajete deťom veľký plastový domček, je to fajn. Ale v rovnakom štýle je dobre ladiť aj šmýkačku, pieskovisko a ostatné doplnky.

Ak bývate v drevenom zrube a deti vediete k prírodnému životnému štýlu, voľte skôr drevenú preliezačku,  drevený domček alebo veľké pieskovisko s dreveným rámom.

  • Záhrada nie je obývačka

Na to, aby sa dieťa pri hre na záhrade cítilo pohodlne, musí tomu zodpovedať aj oblečenie. Treba počítať s tým, že pri hre v záhrade sa dieťa zafúľa od hlavy po päty. Je úplne v poriadku, keď z ponožiek a topánok vytrasiete asi pol kila piesku.

Obliecť trendovú sukničku či šatočky a ísť na šmýkačku je nanajvýš nepohodlné a v prípade letného slnečného dňa aj nebezpečné, lebo dieťa si môže na horúcej šmýkačke popáliť pokožku.

Rovnako netreba zabúdať na to, že pri hre vonku je potrebné stále chrániť hlavičku a jemnú detskú pokožku pred ostrými slnečnými lúčmi.

  • Upratať po sebe

Hračiek na dvore by malo byť toľko, aby ich deti zvládli po sebe upratať samé. V prípade, že sa na záhrade hrá viacero detí, je vhodné zaviesť pravidlo, aby deti upratali hračky spoločne a nezostalo to len na „domácom“. Nie je nič horšie, ako mať rozhádzané hračky po dvore.

Hra na záhrade má svoje čaro. Aktívny pohyb na čerstvom vzduchu príjemne unaví a o to lepšie bude vaša ratolesť spať. Navyše si dieťa precvičí zručnosť a jemnú motoriku. Naučí sa zdolávať prekážky, zlepší sa v behu i skákaní.

Najlepšie je mať na záhrade kopec kamošov a kamošiek, s ktorými nikdy nie je nuda! Záhrada v tej chvíli dostane celkom iný rozmer. Zmení sa na rozprávkový zámok, čarovnú záhradu, ordináciu, diaľnicu alebo na bojisko. Detská fantázia a predstavivosť totiž nepozná hranice. A vy si zatiaľ budete môcť vychutnať šálku kávy a podebatiť s inou mamou.